Konferencja online pt. „Opiekun osoby żyjącej z zespołem otępiennym – możliwości wsparcia” współorganizowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Stowarzyszenie Alzheimer Polska
W dniu 20 września 2024 r. pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach wzięli udział online w konferencji poświęconej osobom żyjącym z zespołem otępiennym, współorganizowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Stowarzyszenie Alzheimer Polska.
Tegoroczna konferencja pt. „Opiekun osoby żyjącej z zespołem otępiennym – możliwości wsparcia” dotyczyła sytuacji opiekunów z zaburzeniami pamięci i orientacji. Zwrócono uwagę na ich osamotnienie i niedocenianie wykonywanej przez nich pracy w społeczeństwie. Wskazano, gdzie opiekunowie mogą szukać wsparcia ze strony otoczenia, lekarzy oraz państwa.
Od 2022 r. GOPS w Pieckach realizuje program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” oraz „Opieka Wytchnieniowa”. Do udziału w konferencji zostało zaproszonych 35 osób pełniących funkcję asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością oraz 8 opiekunów opieki wytchnieniowej.
W konferencji uczestniczyli również zatrudnieni na umowę o pracę w GOPS opiekunowie osób starszych, koordynator Klubu Integracji Społecznej, kierownik GOPS, pracownicy socjalni oraz stażystka GOPS w Pieckach.
Konferencję otworzył Pan Stanisław Trociuk, Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Pan Zygmunt Wierzyński, Prezes Alzheimer Polska. Dla przybliżenia słuchaczom problemu choroby, o swoich doświadczeniach opowiedziała Pani Jolanta.
W programie konferencji odbył się:
Panel I - Potrzeby opiekunek/opiekunów osób z zespołem otępiennym, na jakie wsparcie może liczyć opiekun, co mu pomaga lepiej opiekować się chorym. Panel dyskusyjny.
Panel II – Możliwości i korzyści wczesnej diagnozy dla opiekuna i osoby z zaburzeniami pamięci, jak powinna wyglądać diagnoza, jak lekarz może wspierać opiekuna. Panel dyskusyjny.
Panel III – Wsparcie państwa – na co może liczyć opiekun. Panel dyskusyjny.
Na zakończenie konferencji osobom uczestniczącym w lokalnym spotkaniu zorganizowanym w GOPS przekazano informację o:
- możliwości korzystania z nieodpłatnego poradnictwa prawnego, psychologicznego, psychiatrycznego, psychoterapeutycznego, materialno-rzeczowego, zakupu wartości niematerialnych oraz tłumacza języka migowego świadczonych dla osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz jej najbliższym, udzielanego dzięki współpracy z Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszeniem Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Prawnej SAPERE AUDE. Program współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Dyżur w każdą środę w godz. 9:00 – 11:00 w pokoju nr. 5 (parter)
w GOPS w Pieckach. - przekazano „INTEGRACJĘ” – bezpłatny magazyn dla osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i przyjaciół, wydany przez Koalicję „Przewijamy Polskę”, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundację Integrację.
- poinformowano o możliwości spotkań Grupy Wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych w GOPS w Pieckach.
Bardzo dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w konferencji, dzięki której nasi pracownicy zdobyli wiedzę na temat możliwości wsparcia opiekunów osoby żyjącej z zespołem otępiennym.
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach
mgr Teresa Nowacka
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!