Witamy na stronie
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Pieckach
Back
Next
STRONA GŁÓWNA-->
AKTUALNOŚCI 2020
Obchody Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci  Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka
w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pieckach

Hasło lokalne "Młody człowieku PRZEMOC ma różne oblicza"
      
Tradycyjnie jak co roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci 19 listopada  oraz Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 20 listopada.

Kampanie te maja na celu:
- zapobieganie  wszystkich form zjawiska przemocy ze szczególna uwaga na przemoc wobec     dzieci,
-przekazywanie wiedzy o formach wsparcia dla ofiar przemocy,
- informowanie sprawców przemocy o konsekwencjach,
-wyczulenie społeczeństwa na krzywdę dziejącą sie w ich otoczeniu, ze szczególnym uwzględnieniem przemocy wobec dzieci.
    
Z uwagi na sytuacje epidemiczną w kraju mamy utrudniony kontakt zarówno z dziećmi jak i z osobami dorosłymi doznającymi przemocy. Z badań wynika , iż z powodu COVID-19 i związanej z tym izolacji, pozostawania w domu, braku "kontaktu ze światem" zjawisko przemocy w rodzinie nasiliło się, a w szczególności wobec dzieci. Placówki oświatowe są zamknięte w całym kraju i z tego powodu istnieje większa potrzeba wsparcia dzieci i młodzieży. Dzieci często doświadczają przemocy domowej, rówieśniczej i stają się świadkami przemocy domowej i rówieśniczej. To nie jedyne zagrożenie, z którym mają do czynienia. Bardzo poważnym problemem staje sie cyberprzemoc.  Uczniowie siedzący w domu częściej niż zwykle będą korzystać z telefonów, laptopów czy komputerów, co grozi uzależnieniem od internetu, urządzeń mobilnych, gdzie wirtualny świat ma wiele złego do zaoferowania.
Pragniemy także ponownie podnieść temat FAS, który musimy potraktować jako przemoc wobec dzieci nienarodzonych.
Obowiązkiem nas dorosłych jest dążenie do tego, by PRAWA DZIECKA  były respektowane zarówno na naszym podwórku, jak i w najdalszych zakątkach Ziemi. Dzisiaj, na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, a od zeszłego roku równie ustanowiony przez Sejm RP Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
Choć wiele się zmieniło w Polsce w podejściu do dzieci przez ostatnie sto lat, to wciąż prawa dziecka nie są w pełni respektowane, a wiele osób uzależnia respektowanie praw od wypełniania przez dzieci obowiązków. Wciąż pokutuje przekonanie, że dzieci nie są jeszcze pełnoprawnymi ludźmi i dlatego prawa człowieka im w pełnie nie przynależą. Jest wprost przeciwnie!

Apel
Jeśli jesteś rodzicem lub pracujesz z dziećmi zawsze okazuj dzieciom szacunek, słuchaj co do ciebie mówią, traktuj je jako równego sobie partnera, wsłuchuj się w jego potrzeby, okaż zrozumienie w trudnych chwilach. Czy Twoje dzieci znają swoje prawa?
Jeśli widzisz coś niepokojącego, złe traktowanie dziecka, interweniuj.


Kierownik i Pracownicy
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach

PROGRAM Z OKAZJI OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZAPOBIEGANIA PRZEMOCY WOBEC DZIECI