Witamy na stronie
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Pieckach
Back
Next
STRONA GŁÓWNA-->
AKTUALNOŚCI 2020
Światowy Dzień FAS- 9 września

FAS to inaczej Alkoholowy zespół płodowy. Święto ma na celu uświadamianie kobiet, że picie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne dla płodu. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku w Auckland                         w Nowej Zelandii, a w Polsce w 2001 roku.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach, jak co roku ( od 2016 r.) organizuje kampanię społeczną ,, ,, STOP- FAS -woda TAK, alkohol NIE”.
W dniu 9 września , w Światowy Dzień  FAS, pracownicy GOPS ubrani w żółte koszulki z napisem ,, STOP- FAS ” propagują hasło ,, Woda TAK- alkohol NIE”. Wszyscy klienci przychodzący w tym dniu do Ośrodka otrzymują broszurki informacyjne o szkodliwości spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży, oraz o objawach FAS min. ,, Płodowy Zespół Alkoholowy nie zafascynuj nim swojego dziecka”, ,, Kocham - nie palę!” ,, Kocham - nie pij!”, ,, Nie piję za zdrowie, bo dbam o swoje zdrowie”. Do udziału  w kampanii zaproszone zostały również szkoły, sklepy, urzędy  i placówki służby zdrowia, do których dostarczono wymowne plakaty i broszurki informacyjno -edukacyjne.
Pamiętajmy, że KAŻDY jest odpowiedzialny za kształtowanie postaw młodych osób. Zróbmy wszystko, by były one odpowiedzialne.
KOCHAJ I DBAJ O SWOICH BLISKICH JUŻ OD PIERWSZYCH DNI
Zachęcamy do obejrzenia filmów z tematyki FAS: ,, Pijące matki” i ,, Wieczne dziecko”, więcej na stronie www.eufasd.org


Koordynator Gminnego Programu  Profilaktyki i Rozwiązywania         
Problemów Alkoholowych w Pieckach - Teresa Nowacka