AKTUALNOŚCI 2016
Jesteś odpowiedzialną matką -odstaw alkohol- chroń dziecko przez FAS !

Chociaż świadomość dotycząca skutków picia alkoholu w ciąży rośnie, nadal aż 10 procent ciężarnych pije napoje alkoholowe (dane kampanii "Lepszy start dla Twojego dziecka"). Wiele z nich uważa, że małe ilości piwa czy wina nie szkodzą. Tymczasem każda ilość alkoholu wypitego w ciąży może spowodować nieodwracalne uszkodzenia płodu. Skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym jest nieuleczalna choroba FAS ( ang. Fetal Alcohol Syndrome), czyli   alkoholowy zespół płodowy.
Czy szkodliwe jest wyłącznie picie dużych ilości alkoholu w ciąży?
Negatywny wpływ na dziecko może mieć już jednorazowa, niewielka ilość wypitego alkoholu w ciąży.
Czy alkohol wypity przez matkę dostaje się do organizmu dziecka?
Cząsteczki alkoholu przenikają przez łożysko, wpływając negatywnie na płód. Pół godziny po wypiciu alkoholu przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki.
Jakie mogą być skutki picia dużych ilości alkoholu w ciąży?
- poronienie lub przedwczesny poród,
- niska waga urodzeniowa dziecka,
- uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży),
- zespół ADHD,
- opóźnienie wzrostu,
- wady serca, wady nerek, problemy z widzeniem i ze słyszeniem,
- wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (FAS)

Materiał źródłowy: http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/alkohol-w-ciazy-10-pytan-o-picie-alkoholu-w-czasie-ciazy_39666.html
Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Światowy Dzień FAS obchodzone na świecie corocznie 9 września, mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości - na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.
Z ideą ustanowienia Dnia Świadomości wystąpili rodzice, z Toronto (Kanada) i Tucson (USA), niepełnosprawnych dzieci z zespołem alkoholowym (FAS) i poalkoholowym (FASD), aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie.
Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 w Auckland w Nowej Zelandii. Pierwsze obchody Światowego Dnia FAS w Polsce odbyły się w roku 2001 przy współudziale Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie.
W tym roku do obchodów Światowego Dnia FAS przyłączy się również gmina Piecki. Obecnie członkowie GKPiRPA oraz GOPS opracowują szczegółowy program tej inicjatywy. Z uwagi na istotę poruszanego problemu i dobro wszystkich dzieci, zachęcamy wszystkich, do propagowania tej ważnej inicjatywy.

Przewodnicząca GKPiRPA w Pieckach
Teresa Nowacka
STRONA GŁÓWNA-->
Witamy na stronie
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Pieckach
Back
Next