Witamy na stronie
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Pieckach
Back
Next
STRONA GŁÓWNA-->
AKTUALNOŚCI 2019
Światowy Dzień FAS - kampania profilaktyczno - informacyjna 8 - 9 września

Już po raz trzeci w ramach realizacji Gminnej Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Piecki przeprowadzono kampanię profilaktyczno - informacyjną na temat FAS.
Alkoholowy zespół płodowy (ang. fetal alcohol syndrome, FAS) - zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnymł płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć, zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.
W ramach corocznych Gminnych Dożynek 8 września na stadionie w Pieckach rozpoczęliśmy akcje związaną z Światowym Dniem FAS, który to przypada na 9 września.
Wolontariuszki z Nawiad i Piecek rozdawały broszurki edukacyjno - profilaktyczne dotyczące FAS:
-Kochaj i dbaj już od pierwszych dni,
-To Ty decydujesz o jego zdrowiu i życiu,
-Kiedy kobieta w ciąży pije alkohol, razem z nią pije jej dziecko,
-Ciąża, mądrze decyduj,
-Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu.
Wolontariuszki i pracownicy GOPS ubrani w żółte koszulki z napisem: „Woda TAK alkohol NIE”, częstowali wodą mineralną jako alternatywy picia napojów alkoholowych, tłumaczyli zainteresowanym co to jest FAS, jakie są jego konsekwencje, namawiali rodziny do zdrowego stylu życia.

Sekretarz GKPiRPA
Katarzyna Kozak
FAS 2019 (1) FAS 2019 (2) FAS 2019 (3) FAS 2019 (4)
FAS 2019 (5) FAS 2019 (6) FAS 2019 (7) FAS 2019 (8)